úterý 7. září 2010

A kdo za to může?

Právě jsem doopravil další vstupní písemné práce z matematiky. A opět hrozivé výsledky - neznámá je "sprosté slovo", zlomky se "sčítají" tak, že se provede kouzlo s čísly a je tu výsledek.
Podíval jsem se na loňské, předloňské a současné výsledky a je to naprosto průkazné: 2008/2009 je nejlepší, další rok o stupeň horší, současný se už v průměru potácí na hranici pětky. Závěr: zrušení přijímacích zkoušek usnadňuje přechod na střední školu, ale neznamená, že výchozí základy jsou stejné. Spíše naopak: tam, kde není tlak na předvedení znalostí (na základní škole jsou kompetentní podle ŠVP - jestli se nemýlím - v deváté třídě letos), tam není co předvést. Studenti/tky nemají ani náznak abstraktního myšlení.
Použití matematických pravidel se pak provádí formou zaříkávání a míchání všehochuti tak, aby "to nějak vyšlo".
Ví to pan ministr, školní inspekce, ne-školská veřejnost? A co na to naše vláda? Uvidíme příští rok, jak se projeví "zkompetentování" žáků.
Dodatek po opravné hodině: na jedné, bohužel nevím které škole, výuka probíhala tak, že žáci sami pracovali v pracovních sešitech, když to měli dobře, dostali malou jedničku. Pak se napsali písemky, sečetlo, podtrhlo. Inu, také způsob učení.
Jinak shruba 3/4 studentů/tek přiznali/y, že od rozhodnutí o přijetí na studium příliš nevzpomněli/y. Takže co se divit výsledkům. V tomto ohledu je rozhodnutí o nezrušení tří přihlášek jen dalším nekompetentním rozhodnutím. Slabý populační ročník se dostane, kromě elitních gymnázií a vybraných oborů středních odborných škol, v podstatě kamkoliv. A my - učitelé těch ne-elitních škol - konejme zázraky.

Žádné komentáře:

Okomentovat